středa 15. října 2014

RIO !!!

A je to tady..

Naše poslední brazilská zastávka - RIO DE JANEIRO !

Je to zavádějící, ale ani jeden jsme se do tohoto velkého města netěšili - i když jsme se o tom nebavili, věděli jsme, že sdílíme stejný názor :). Všichni, ale opravdu všichni, které jsme během našeho cestování potkali (plus také mí kamarádi v Santarému) nám neustále opakovali přídavná jména typu úžasné, báječné, nádherné a k tomu, že by se tam hned vrátili. Bylo to fajn poslouchat, ale my si prostě zamilovali Amazonii a Chapadu a všechna ta písečná pobřeží lemovaná palmami, že se nám do toho velkoměstského ruchu vůbec, ale vůbec nechtělo. Každopádně být v Brazílii a nejít na Copacabanu? Nevidět Krista z blízka? Nevypít si Caipirihnu na Copacabaně? NE, bez toho by opravdu nešlo opustit tuto zemi! Takže jsme přiletěli..

Zpočátku to začalo neslavně nepodařenou a naprosto komplikovanou komunikací s Couchsurfařem z nedalekého města Niterói. Takže jsme si našli ten nejlevnější hostel a ubytovali se v pokoji s 15 lůžky - k našemu milému překvapení to byl sice "party hostel," ale v noci zde byl absolutní klid a člověk se krásně vyspal. Tudíž krize s ubytováním byla zažehnána. A teď hurááá na Copacabanu!

Neexistuje lepší plán na nedělní odpoledne v Riu, než jít na Copacabanu. Tento nápad má totiž další polovina města a myslím, že nikde nezažijete reálnější pocit "hlavy na hlavě" než tady. Celá ta atmosféra nedělní Copacabany mě přesunula o dvacet let zpět - sice si toho moc z té doby nepamatuju, ale naštěstí existují super filmy a seriály jako například Beverly Hills 90210, které mi zmiňované období dokáží přiblížit. Bikiny jsou na tomto blogu asi nejčastější pojem, co mě ale trochu více zarazilo a o zmiňovaných dvacet let posunulo zpátky byly pánské slipy a boxerky - všude, kam se podíváš! Snad jen ten můj kluk měl kraťasy. No, prostě a jednoduše se zde za svou sexualitu nestydí a dávají ji plně najevo :). Zůstanu ještě v těch devadesátkách (což jsou ovšem bezesporu ta nejlepší léta :)) .. Mě tam totiž kromě plavek vrátila taky místní architektura. Bílé mramorové hotely s hnědým zasklením v oknech a zabetonovanými palmami u vstupu - chápu, že když zde Helenka natáčela svůj klip, tak byla nadšená. Já v roce 2014 ne. Pardon.
Fotbal se zde hrál po celé délce pláže (cca 4km). Bylo zde několik hřišť. Chlapi v dresech (čti slipech) zde běhali za míčem jako střelení a ti, co neběhali, stáli po okrajích improvizovaného plážového hřiště a popíjeli pivo (pro Čechy rozuměj limonáda s příchutí piva a trochou alkoholu). Aspoň k něčemu je ten fotbal užitečný - spojuje lidi :). A aby to nebyla pořád jenom taková romantika, tak jsme zažili i vzrůšo, kdy se malí kluci dostali za první vlnu a už nemohli doplavat zpět, jelikož je voda unášela stále dovnitř. Nezbývalo nic jiného, než přílet policejního vrtulníku, který kluky vytáhl a zase si odletěl - žádný zápis, žádné poznámky, nic. Kdo tyto "výjezdy" platí by mě opravdu zajímalo..

Dalším must see byla Cukrová homole, kde jsme vyjeli lanovkou a měli super pohled na město. Zde jsem usoudila, že Rio je hezké město co se týče krajiny. Samé kopečky, které rozdělují jednotlivé městské části, což je pro Rio tak jedinečné. A mohli jsme vidět přeplněnou Copacabanu z ptačího pohledu - šílenost!

Druhý den jsme si dali trochu té turistiky a vyšlapali se na Corcovado. 3 kilometry s převýšením 800 metrů při teplotě 30°C ve stínu byly moc fajn a budu na ně ještě dlouho vzpomínat. Ten pocit nahoře byl naprosto stejný jako v Yosemite v Kalifornii, kdy se člověk šplhá nahoru, aby viděl všechny ostatní, jak si nechali vyvézt zadek. Pocit vítězství byl na náš! Každopádně následoval pocit zklamání ze sochy. Čekali jsme monstrózní sochu a ona nikde.. jen trochu větší Krist. Nic speciálního..

No a abych tomu všemu dala pomyslnou korunku, tak řeknu, že nejhorší pocit jaký jsem v Brazílii zažila byl v centru Ria. Zaprvé, žádné moderní budovy, na které jsme my, Evropani, zvyklí. Pořád ten samý bílý mramor, který ve mně nevzbuzuje moc příjemné pocity. Mezi těmito mramorovými výškovými budovami se nachází otřesný betonový kostel, který je až strašidelný, jak moc je velký a prázdný.. Všude plno lidí - kravaťáci, bezdomovci, školáci, policisté, turisté.. Všichni na jednom místě. A do toho, když stojíme na přechodu pro chodce, vedle nás přepadne kluk mladou holku a snaží se jí vyrvat batoh z rukou - no kde to sakra jsme?!!.. Po všech těch krásných přírodních místech vždycky zapomenu  na nebezpečnost v Brazílii. Ale že na ulici v 11 hodin dopoledne na hlavní třídě budeme svědky přepadení? Děkuju, právě jsem se vzdala svého plánu navštívit alespoň jednu favelu..

Pokud jste čekali romantické povídky o sambě v Riu, je mi to líto. Rio je prostě velkoměsto se vším všudy - krásnými plážemi a vyhlídkami, ale také zločinností a davy lidí. A je neskutečně drahé. Pokud si mám vybrat? Volím Amazonii - ty čtyři dny mimo signál ve mně prostě zanechaly takovou čistou vzpomínku, která jen tak nezmizí :).
i.


And here we go...

Our last stop in RIO DE JANEIRO.

I am not sure if it is a good idea to translate the text above. Because all of you who are reading this text in English are from Brazil and you're also my friends and I have totally different opinion of Rio de Janeiro. All of you told me the best about this city but I do not agree with you. :(  

The landscape of Rio is amazing - hills between the neighborhoods are very nice and making this city so different and interesting. Copacabana is sooooo long but there is also a loooooot of people and you can't relax there. But if you are a fotball fan you can play it there :). 

Corcovado and the Pao d'Acucar are beautiful places and worth to visit. 

But the city centre is terrible :( - Most buildings are obsoleted and the concrete church in the city centre (Nova Catedral Metropolitana) is absolutely scary - so enormous and empty. 
We have witnessed the assault of a youg girl in the city centre - on the main street. It wasn't a nice experience and I really don't feel safely there.

For these reasons , I personally believe that the Amazon is better place to live in
i.


Copacabana

Policejní akce na pláži / Police helicopter on the beach

Cukrová homole / Pao d'Acucar

Panorama

Najdi Krista / Find Christ Ray Ban :)

Nejlepší průvodce Brazílií / The best guide

Cukrová homole / Pao d'Acucar

Lezeme si to ke Kristovi / climbing up to Christ

Rio de Janeiro

Jak jsem říkala, není až TAK velký /
As I said, not SO big


Dát mu srdce a nebude jen z betonu/
Give the heart to a concrete statueTODO list: Vypít Caipirinhu na Copacabaně - CHECK! / 
TODO list: to drink Caipirinha on Copacabana - CHECK!Lapa

Monstrózní betonový kostel / The enormous concrete church 

Happy end ... 

Náš nový kámoš / Our new friend Žádné komentáře:

Okomentovat